List of Race Events

 

   ** Denotes multiple-age-category Event

Event

Event Name

Event Cap

 Class

Trophy

1 Womens Masters D-I Pair ** 7 W2-  
2 Mens Masters  H - L Single ** 14 M1x  
3 Womens Masters  F - L Single ** 7 W1x  
4 Mens Masters  AA - D 72.5kg Double ** 7 LM2x  
5 Womens Masters  AA - D 59kg Double ** 7 LW2x  
6 Mens Masters  AA-B Cox Four ** 7 M4+  
7 Womens Masters  E Single 7 W1x  
8 Mens Masters  E Single 14 M1x  
9 Mens Masters  F - I Double ** 14 M2x  
10 Womens Masters  AA-B Cox Four ** 7 W4+  
11 Mens Masters  AA-D Quad ** 7 M4x  
12 Womens Masters  D - I Quad ** 7 W4x  
13 Mens Masters  E - I Cox Four ** 7 M4+  
14 Mens Masters  E - I 72.5kg Single ** 7 LM1x  
15 Womens Masters  C Single 7 W1x  
16 Mens Masters  C Single 7 M1x Raymond Judson Memorial Trophy
17 Womens Masters  AA-C Eight ** 7 W8+  
18 Mens Masters  AA - C Pair ** 7 M2-  
19 Mens Masters  F Single 14 M1x  
20 Mens Masters  AA - D 72.5kg Single ** 7 LM1x  
21 Womens Masters  AA - D 59kg Single ** 7 LW1x  
22 Womens Masters  D - I Cox Four ** 7 W4+  
23 Mens Masters  E Double 7 M2x  
24 Mens Masters  G Single 7 M1x  Ralph Manktelow Trophy
25 Womens Masters  E - I 59kg Double ** 7 LW2x  
26 Womens Masters  AA - B Quad ** 7 W4x  
27 Mens Masters  D Cox Four 7 M4+  
28 Mens Masters  C Double 7 M2x  
29 Mens Masters  D Single 7 M1x  
30 Womens Masters  C Double 7 W2x  
31 Womens Masters  E - I 59kg Single ** 7 LW1x  
32 Mens Masters  AA - B Single ** 14 M1x  
33 Mens Masters  E - I 72.5kg Double ** 7 LM2x  
34 Womens Masters  C Cox Four 7 W4+  
35 Mens Masters  C Cox Four 7 M4+  
36 Mens Masters  D Double 14 M2x  
37 Womens Masters  AA - A Single ** 14 W1x  
38 Womens Masters  D Single 7 W1x  
39 Womens Masters AA-C Pair ** 7 W2-  
40 Womens Masters  B Single 7 W1x  
41 Mens Masters  D - I Pair ** 7 M2-  
42 Mens Masters  E-I Quad ** 7 M4x  
43 Womens Masters  C Quad 14 W4x  
44 Mens Masters  AA-B Double ** 7 M2x  
45 Womens Masters  E - I Double ** 7 W2x  
46 Womens Masters  AA - B Double ** 14 W2x  
47 Womens Masters  D Double 7 W2x  
48 Womens Masters  D - I Eight ** 7 W8+  
49 Mens Masters  B - F Eight ** 7 M8+  
50 Mixed Masters  E - I Double ** 14 Mix2x  
51 Mixed Masters  D Double 7 Mix2x  
52 Mixed Masters  C Double 7 Mix2x  
53 Mixed Masters  AA - B Double ** 7 Mix2x  
54 Mixed Masters  D - I Eight ** 7 Mix8+  
55 Mixed Masters  AA - C Eight ** 7 Mix8+  
56 Mixed Masters  A -E Quad ** 7 Mix4x  

A.M. / P.M. Heats for Thursday's Finals

A.M. / P.M. Heats for Thursday & Friday's Finals

Semi-Finals for Thursday's Finals

Heats for Friday's Finals

Heats for Saturday Finals

Semi-Finals for Friday Finals

Finals 1-19

# Entry Cap Trophy
1 Womens Senior Single  49 W1x Lady Henley Trophy
2 Mens Senior Lightweight Double  21 M2x Stuart H. Flemming Memorial Trophy
3 Mens Under 19 Single  77 M1x Anthony "Tony" Novotny Trophy
4 Womens Under 23 Lightweight Single  35 W1x Harold & Dorthy Cove Memorial Trophy
5 Mens Under 23 Double  28 M2x Bill & Harry Trophy
6 Womens Under 19 Cox Four  56 W4+ Kristen French Memorial Trophy
7 Womens Under 23 Pair  28 W2- (Alex) Sandy Greenhill Memorial Trophy
8 Mens Senior Single  42 M1x Jack Guest Memorial Trophy
9 Womens Under 17 Double  56 W2x St. Andrew's United Church 150th Anniversary Cup
10 Mens Under 23 Lightweight Single  49 M1x Theo Dubois Trophy
11 Womens Senior Lightweight Double  14 W2x Fred Loek Trophy
12 Mens Under 19 Cox Four  63 M4+ W.A. (Al) Ward Trophy
13 Womens Senior Eight  14 W8+ Henley Island Helpers President's Cup
14 Mens Under 17 Quad  28 M4x John H. Newman Trophy
15 Womens Under 19 Single  70 W1x Alex Wilson Trophy
16 Mens Senior Lightweight Four  7 M4- Fred Carter Memorial Trophy
17 Mens Senior Pair  21 M2- William Hamilton Merritt Trophy
18 Womens Under 23 Lightweight Eight  7 W8+ Arthur M. Sims Memorial Trophy
19 Womens Under 17 Eight  21 W8+ Algoma Central Corporation Trophy

Heats for Saturday & Sunday Finals

Semi-Finals for Saturday Finals

Finals 20-36

# Entry Cap Trophy
20 Womens Senior Lightweight Pair 7 W2- Cookson Memorial Trophy
21 Mens Under 23 Single 56 M1x W.G. "Bill" Crawford Memorial Trophy
22 Mens Under 19 Double 70 M2x Ralph Jaques Memorial Trophy
23 Mens Senior Lightweight Single 35 M1x Claude (Sandy) Saunders Trophy
24 Womens Under 23 Eight 21 W8+ Geoffrey Barron Taylor Memorial Trophy
25 Womens Senior Pair 14 W2- Henley Island Helpers Prestige Award
26 Mens Senior Four 14 M4- Maurice J. Carroll Challenge Trophy
27 Mens Senior 64 KG Cox Four 7 M4+ F.F. "Ted" Nelson Trophy
28 Womens Under 19 Double 77 W2x Thorne Family Trophy
29 Mens Under 23 Lightweight Four 14 M4- G.W (Patty) Cline Trophy
30 Womens Under 23 Lightweight Pair 14 W2- Lancaster Brooks & Welch 125th Anniversary Trophy
31 Womens Senior Lightweight Single 28 W1x Sandra Kirby Perpetual Trophy
32 Mens Under 17 Eight 21 M8+ Michael J. Broderick Memorial Trophy
33 Womens Under 23 Double 56 W2x Nancy Storrs Trophy
34 Mens Under 23 Eight 14 M8+ Wyandotte Trophy
35 Mens Senior Double 28 M2x Hop Bitters Challenge Cup
36 Womens Under 17 Quad 28 W4x West Side Rowing Club Past President's Trophy

Heats for Dash Finals

Heats for Sunday Finals

Semi-Finals for Sunday's Finals

Finals 37-58, RS

# Entry Cap Trophy
37 Mens Senior Eight 14 M8+ Hanlan Memorial Challenge Trophy
38 Womens Senior Four 14 W4- Eddie Durnan Memorial Trophy
39 Mens Under 23 Quad 21 M4x Captain Charles E. Hooper Memorial Trophy
40 Womens Under 17 Cox Four 35 W4+ Doc & Colena Schaab Trophy
41 Mens Under 19 Pair 49 M2- "Now Jim" Award
42 Womens Under 23 Lightweight Double 28 W2x Jack G. Berkhout Trophy
43 Mens Under 17 Single 56 M1x Mike Wilson Memorial Trophy
44 Mens Senior Lightweight Pair 14 M2- John L. Murray Memorial Trophy
45 Mens Under 23 Lightweight Double 35 M2x Thomas Croston Trophy
46 Womens Senior Lightweight Four 7 W4- Henley Island Helpers 30th Anniversary Trophy
47 Womens Under 19 Pair 35 W2- Tom McGuinness Memorial Trophy
48 Womens Under 23 Quad 28 W4x Carl "Skeeter" Dorland Trophy
49 Womens Senior Double 28 W2x Coopers & Lybrand Trophy
50 Mens Under 23 Pair 35 M2- Bennett - Hogan Award
58 Women Eight Dash 21 W8+ Bell Canada Trophy
57 Men Eight Dash 21 M8+ Donald F. Thom Memorial Trophy
54 Womens Lightweight Eight Dash 7 W8+ Wendy Wiebe Trophy
53 Mens Lightweight Eight Dash 7 M8+ Ralph Gifford Memorial Trophy
56 Womens Lightweight Single Dash 21 W1x John H. Dorr Memorial Trophy
55 Mens Lightweight Single Dash 28 M1x Dave Cornelius Memorial Trophy
52 Women Single Dash 28 W1x Marie-Lyne Rochon Memorial Trophy
51 Men Single Dash 28 M1x Murphy Bros Trophy
7PD Womens PR1 Single Dash 7 PR1W1x  
8PD Mens PR1 Single Dash 7 PR1M1x  
9PD Womens PR2 Single Dash 7 PR2W1x  
10PD Mens PR2 Single Dash 7 PR2M1x  
11PD Womens PR3 Double Dash 7 PR3W2x  
12PD PR3 Men Double Dash 7 PR3M2x  
85 Dash 4 Cash - Special Event 14 8+ Regatta Sport Presents

Sanctioned and Sponsored by ROWING CANADA AVIRON & THE CANADIAN HENLEY ROWING

# Entry Cap Trophy
1P Womens PR1 Single 7 PR1W1x No Current Trophy
2P Mens PR1 Single 7 PR1M1x No Current Trophy
3P Mens PR2 Single 7 PR2M1x No Current Trophy
4P Womens PR2 Single 7 PR2W1x

No Current Trophy

5P Mens PR3 Double 7 PR3M2x No Current Trophy
6P Womens PR3 Double 7 PR3W2x No Current Trophy
59 Womens Under 19 Quad 49 W4x Thomas G. Gannon Memorial Trophy
60 Mens Senior Lightweight Quad 21 M4x Thomas Edison Lane Perpetual Trophy
61 Womens Championship Pair 7 W2- Suzanne & James Schaab Trophy
62 Mens Championship Pair 14 M2- William J. Cotter Trophy
63 Mens Under 19 Quad 42 M4x William B.C. Burgoyne Memorial Trophy
64 Mens Senior 64 KG Single 21 M1x R.G. 'Bob' Dibble Memorial Cup
65 Womens Senior Quad 14 W4x Margaret Gare Trophy
66 Womens Senior 52 KG Cox Four 7 W4+ Ronda Henning Memorial Trophy
67 Mens Under 17 Cox Four 35 M4+ Herb Gray Trophy
68 Mens Senior Lightweight Eight 14 M8+ Joseph Wright Challenge Cup
69 Womens Senior Lightweight Eight 7 W8+ People of Port Dalhousie Trophy
70 Mens Under 23 Four 21 M4- Rodger Sellars Trophy
71 Womens Under 23 Four 21 W4- Nelles Stacey Trophy
72 Mens Senior Quad 14 M4x Charles M. Adams Memorial Trophy
73 Mens Under 19 Eight 28 M8+ St. Catharines Rowing Alumni Trophy
74 Womens Under 17 Single 56 W1x "Hutch" Trophy
75 Womens Under 19 Eight 28 W8+ Harris/Fisher Trophy
76 Womens Senior Lightweight Quad 7 W4x Silver Fox Trophy
77 Mens Under 23 Lightweight Pair 21 M2- Tyler King Memorial Trophy
78 Womens Under 23 Single 56 W1x Dr. James A. McMullen Memorial Trophy
79 Mens Under 17 Double 63 M2x Tank Trophy
80 Womens Under 23 Lightweight Four 14 W4- No Current Trophy
81 Womens Championship Single 21 W1x Muir Challenge Cup
82 Mens Championship Single 21 M1x George F. Galt Memorial Trophy
7P Mixed PR3 Coxed Four 7 PR3M4+ Justin Fryer Trophy
83 Womens Championship Eight 7 W8+ Brock University 25th Anniversary Trophy
84 Mens Championship Eight 7 M8+ Craig Swayze Memorial Trophy

 


pour la version française