List of Race Events

 

   ** Denotes multiple-age-category Event

Event

Event Name

Event Cap

Club Cap

 Class

Trophy

1 Womens Masters D-I Pair ** 7   W2-  
2 Mens Masters  H - L Single ** 14   M1x  
3 Womens Masters  F - L Single ** 7   W1x  
4 Mens Masters  AA - D 72.5kg Double ** 7   LM2x  
5 Womens Masters  AA - D 59kg Double ** 7   LW2x  
6 Mens Masters  AA-B Cox Four ** 7   M4+  
7 Womens Masters  E Single 7   W1x  
8 Mens Masters  E Single 14   M1x  
9 Mens Masters  F - I Double ** 14   M2x  
10 Womens Masters  AA-B Cox Four ** 7   W4+  
11 Mens Masters  AA-D Quad ** 7   M4x  
12 Womens Masters  D - I Quad ** 7   W4x  
13 Mens Masters  E - I Cox Four ** 7   M4+  
14 Mens Masters  E - I 72.5kg Single ** 7   LM1x  
15 Womens Masters  C Single 7   W1x  
16 Mens Masters  C Single 7   M1x Raymond Judson Memorial Trophy
17 Womens Masters  AA-C Eight ** 7   W8+  
18 Mens Masters  AA - C Pair ** 7   M2-  
19 Mens Masters  F Single 14   M1x  
20 Mens Masters  AA - D 72.5kg Single ** 7   LM1x  
21 Womens Masters  AA - D 59kg Single ** 7   LW1x  
22 Womens Masters  D - I Cox Four ** 7   W4+  
23 Mens Masters  E Double 7   M2x  
24 Mens Masters  G Single 7   M1x  Ralph Manktelow Trophy
25 Womens Masters  E - I 59kg Double ** 7   LW2x  
26 Womens Masters  AA - B Quad ** 7   W4x  
27 Mens Masters  D Cox Four 7   M4+  
28 Mens Masters  C Double 7   M2x  
29 Mens Masters  D Single 7   M1x  
30 Womens Masters  C Double 7   W2x  
31 Womens Masters  E - I 59kg Single ** 7   LW1x  
32 Mens Masters  AA - B Single ** 14   M1x  
33 Mens Masters  E - I 72.5kg Double ** 7   LM2x  
34 Womens Masters  C Cox Four 7   W4+  
35 Mens Masters  C Cox Four 7   M4+  
36 Mens Masters  D Double 14   M2x  
37 Womens Masters  AA - A Single ** 14   W1x  
38 Womens Masters  D Single 7   W1x  
39 Womens Masters AA-C Pair ** 7   W2-  
40 Womens Masters  B Single 7   W1x  
41 Mens Masters  D - I Pair ** 7   M2-  
42 Mens Masters  E-I Quad ** 7   M4x  
43 Womens Masters  C Quad 14   W4x  
44 Mens Masters  AA-B Double ** 7   M2x  
45 Womens Masters  E - I Double ** 7   W2x  
46 Womens Masters  AA - B Double ** 14   W2x  
47 Womens Masters  D Double 7   W2x  
48 Womens Masters  D - I Eight ** 7   W8+  
49 Mens Masters  B - F Eight ** 7   M8+  
50 Mixed Masters  E - I Double ** 14   Mix2x  
51 Mixed Masters  D Double 7   Mix2x  
52 Mixed Masters  C Double 7   Mix2x  
53 Mixed Masters  AA - B Double ** 7   Mix2x  
54 Mixed Masters  D - I Eight ** 7   Mix8+  
55 Mixed Masters  AA - C Eight ** 7   Mix8+  
56 Mixed Masters  A -E Quad ** 7   Mix4x  

A.M. / P.M. Heats for Thursday's Finals

A.M. / P.M. Heats for Thursday & Friday's Finals

Semi-Finals for Thursday's Finals

Heats for Friday's Finals

Heats for Saturday Finals

Semi-Finals for Friday Finals

Finals 1-19

# Entry CapClub Cap Trophy
1 Womens Senior Single  49  3 W1x Lady Henley Trophy
2 Mens Senior Lightweight Double  21  3 M2x Stuart H. Flemming Memorial Trophy
3 Mens Under 19 Single  77 4 M1x Anthony "Tony" Novotny Trophy
4 Womens Under 23 Lightweight Single  35 4 W1x Harold & Dorthy Cove Memorial Trophy
5 Mens Under 23 Double  28 4 M2x Bill & Harry Trophy
6 Womens Under 19 Cox Four  56  4 W4+ Kristen French Memorial Trophy
7 Womens Under 23 Pair  28  4 W2- (Alex) Sandy Greenhill Memorial Trophy
8 Mens Senior Single  42  4 M1x Jack Guest Memorial Trophy
9 Womens Under 17 Double  56  4 W2x St. Andrew's United Church 150th Anniversary Cup
10 Mens Under 23 Lightweight Single  49  4 M1x Theo Dubois Trophy
11 Womens Senior Lightweight Double  14  2 W2x Fred Loek Trophy
12 Mens Under 19 Cox Four  63  4 M4+ W.A. (Al) Ward Trophy
13 Womens Senior Eight  14  2 W8+ Henley Island Helpers President's Cup
14 Mens Under 17 Quad  28  4 M4x John H. Newman Trophy
15 Womens Under 19 Single  70  4 W1x Alex Wilson Trophy
16 Mens Senior Lightweight Four  7  2 M4- Fred Carter Memorial Trophy
17 Mens Senior Pair  21  3 M2- William Hamilton Merritt Trophy
18 Womens Under 23 Lightweight Eight  7  2 W8+ Arthur M. Sims Memorial Trophy
19 Womens Under 17 Eight  21  3 W8+ Algoma Central Corporation Trophy

Heats for Saturday & Sunday Finals

Semi-Finals for Saturday Finals

Finals 20-36

# Entry CapClub Cap Trophy
20 Womens Senior Lightweight Pair 7 2 W2- Cookson Memorial Trophy
21 Mens Under 23 Single 56 4 M1x W.G. "Bill" Crawford Memorial Trophy
22 Mens Under 19 Double 70  4 M2x Ralph Jaques Memorial Trophy
23 Mens Senior Lightweight Single 35  4 M1x Claude (Sandy) Saunders Trophy
24 Womens Under 23 Eight 21  3 W8+ Geoffrey Barron Taylor Memorial Trophy
25 Womens Senior Pair 14 2 W2- Henley Island Helpers Prestige Award
26 Mens Senior Four 14  2 M4- Maurice J. Carroll Challenge Trophy
27 Mens Senior 64 KG Cox Four 7 2 M4+ F.F. "Ted" Nelson Trophy
28 Womens Under 19 Double 77  4 W2x Thorne Family Trophy
29 Mens Under 23 Lightweight Four 14  2 M4- G.W (Patty) Cline Trophy
30 Womens Under 23 Lightweight Pair 14  2 W2- Lancaster Brooks & Welch 125th Anniversary Trophy
31 Womens Senior Lightweight Single 28  4 W1x Sandra Kirby Perpetual Trophy
32 Mens Under 17 Eight 21  3 M8+ Michael J. Broderick Memorial Trophy
33 Womens Under 23 Double 56  4 W2x Nancy Storrs Trophy
34 Mens Under 23 Eight 14  2 M8+ Wyandotte Trophy
35 Mens Senior Double 28  4 M2x Hop Bitters Challenge Cup
36 Womens Under 17 Quad 28  4 W4x West Side Rowing Club Past President's Trophy

Heats for Dash Finals

Heats for Sunday Finals

Semi-Finals for Sunday's Finals

Finals 37-58, RS

# Entry CapClub Cap Trophy
37 Mens Senior Eight 14 2 M8+ Hanlan Memorial Challenge Trophy
38 Womens Senior Four 14 2 W4- Eddie Durnan Memorial Trophy
39 Mens Under 23 Quad 21 3 M4x Captain Charles E. Hooper Memorial Trophy
40 Womens Under 17 Cox Four 35 4 W4+ Doc & Colena Schaab Trophy
41 Mens Under 19 Pair 49 4 M2- "Now Jim" Award
42 Womens Under 23 Lightweight Double 28 4 W2x Jack G. Berkhout Trophy
43 Mens Under 17 Single 56 4 M1x Mike Wilson Memorial Trophy
44 Mens Senior Lightweight Pair 14 2 M2- John L. Murray Memorial Trophy
45 Mens Under 23 Lightweight Double 35 4 M2x Thomas Croston Trophy
46 Womens Senior Lightweight Four 7 2 W4- Henley Island Helpers 30th Anniversary Trophy
47 Womens Under 19 Pair 35  4 W2- Tom McGuinness Memorial Trophy
48 Womens Under 23 Quad 28  4 W4x Carl "Skeeter" Dorland Trophy
49 Womens Senior Double 28  4 W2x Coopers & Lybrand Trophy
50 Mens Under 23 Pair 35  4 M2- Bennett - Hogan Award
58 Women Eight Dash 21  3 W8+ Bell Canada Trophy
57 Men Eight Dash 21  3 M8+ Donald F. Thom Memorial Trophy
54 Womens Lightweight Eight Dash 7  2 W8+ Wendy Wiebe Trophy
53 Mens Lightweight Eight Dash 7  2 M8+ Ralph Gifford Memorial Trophy
56 Womens Lightweight Single Dash 21  3 W1x John H. Dorr Memorial Trophy
55 Mens Lightweight Single Dash 28  4 M1x Dave Cornelius Memorial Trophy
52 Women Single Dash 28  4 W1x Marie-Lyne Rochon Memorial Trophy
51 Men Single Dash 28  4 M1x Murphy Bros Trophy
7PD Womens PR1 Single Dash 7 - PR1W1x  
8PD Mens PR1 Single Dash 7 - PR1M1x  
9PD Womens PR2 Single Dash 7  - PR2W1x  
10PD Mens PR2 Single Dash 7  - PR2M1x  
11PD Womens PR3 Double Dash 7  - PR3W2x  
12PD PR3 Men Double Dash 7  - PR3M2x  
           
           
RS1 Dash 4 Cash-Special Event Time Trial 1 7 - 8+ Mix Regatta Sport Presents
RS2 Dash 4 Cash-Special Event Time Trial 2 7  - 8+ Mix Regatta Sport Presents

Sanctioned and Sponsored by ROWING CANADA AVIRON & THE CANADIAN HENLEY ROWING

# Entry CapClub Cap Trophy
1P Womens PR1 Single 7  - PR1W1x No Current Trophy
2P Mens PR1 Single 7  - PR1M1x No Current Trophy
3P Mens PR2 Single 7  - PR2M1x No Current Trophy
4P Womens PR2 Single 7  - PR2W1x

No Current Trophy

5P Mens PR3 Double 7  - PR3M2x No Current Trophy
6P Womens PR3 Double 7  - PR3W2x No Current Trophy
     7  -    
     7  -    
59 Womens Under 19 Quad 49  4 W4x Thomas G. Gannon Memorial Trophy
60 Mens Senior Lightweight Quad 21  3 M4x Thomas Edison Lane Perpetual Trophy
61 Womens Championship Pair 7  2 W2- Suzanne & James Schaab Trophy
62 Mens Championship Pair 14 2 M2- William J. Cotter Trophy
63 Mens Under 19 Quad 42  4 M4x William B.C. Burgoyne Memorial Trophy
64 Mens Senior 64 KG Single 21 3 M1x R.G. 'Bob' Dibble Memorial Cup
65 Womens Senior Quad 14  2 W4x Margaret Gare Trophy
66 Womens Senior 52 KG Cox Four 7  2 W4+ Ronda Henning Memorial Trophy
67 Mens Under 17 Cox Four 35  4 M4+ Herb Gray Trophy
68 Mens Senior Lightweight Eight 14  2 M8+ Joseph Wright Challenge Cup
69 Womens Senior Lightweight Eight 7  2 W8+ People of Port Dalhousie Trophy
70 Mens Under 23 Four 21  3 M4- Rodger Sellars Trophy
71 Womens Under 23 Four 21  3 W4- Nelles Stacey Trophy
72 Mens Senior Quad 14  2 M4x Charles M. Adams Memorial Trophy
73 Mens Under 19 Eight 28  4 M8+ St. Catharines Rowing Alumni Trophy
74 Womens Under 17 Single 56  4 W1x "Hutch" Trophy
75 Womens Under 19 Eight 28 4 W8+ Harris/Fisher Trophy
76 Womens Senior Lightweight Quad 7 2 W4x Silver Fox Trophy
77 Mens Under 23 Lightweight Pair 21  3 M2- Tyler King Memorial Trophy
78 Womens Under 23 Single 56  4 W1x Dr. James A. McMullen Memorial Trophy
79 Mens Under 17 Double 63  4 M2x Tank Trophy
80 Womens Under 23 Lightweight Four 14  2 W4- No Current Trophy
81 Womens Championship Single 21 3 W1x Muir Challenge Cup
82 Mens Championship Single 21 3 M1x George F. Galt Memorial Trophy
7P Mixed PR3 Coxed Four 7  - PR3M4+ Justin Fryer Trophy
83 Womens Championship Eight 7 2 W8+ Brock University 25th Anniversary Trophy
84 Mens Championship Eight 7  2 M8+ Craig Swayze Memorial Trophy

 


pour la version française